1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Nabídka Doutníků


Pro fajnšmekry máme připravený výběr opravdu kvalitních doutníků.

Akce a večírky

 

Pravidelně pořádáme večery s muzikou, na kterých znějí hospodské vodrhovačky.

Salonek a sklepní restaurace


Salonek pro 25 osob s Wifi, LCD TV. Používán i jako druhá "sklepní" restaurace

Historie Mosteckého piva

Právo vařit pivo má královské město Most už od středověku. Udělil mu ho v roce 1273 panovník Přemysl Otakar II. a jeho výroba tehdy patřila mezi přední městské výsady. V téměř dvoukilometrovém obvodu byl dokonce v té době vydán zákaz dalšího vaření piva a všechny místní hostince směly čepovat jen ve zdejším pivovaru vyrobený zlatavý mok. V roce 1902 pivovar již patřil k největším v Čechách, zaměstnával 95 osob a vyráběl okolo 100.000 hl piva ročně. C. k. místodržitelství povolilo, aby směl používat ve svém znaku říšskou (rakouskou) orlici. Pivovar, který převážně vyráběl výčepní pivo, uvedl 10. prosince 1905 na trh světlý ležák Zlatopramen (Goldquell), vyráběný ze speciálních druhů sladu. Podle bavorského způsobu rovněž vyráběl černé pivo. To bylo z propagačních důvodů nazváno podle mosteckého ,,vítěze nad husity" z roku 1421 ,,Gorenzova várka" (Gorenzbrau). Pivovar dosáhl v letech 1912 až 1913 vrcholu předválečné výroby,  vyprodukoval celkem 105.843 hl piva. Ve dnech 23. června až 12. července 1921 proběhla v mosteckém pivovaru všeobecná stávka za mzdové požadavky, které vedení pivovaru odmítlo uspokojit. Stávka se následovně rozšířila i na další pivovary, například i v Litoměřicích, Podmoklech, Žatci a Horním Litvínově. Jednání v zastoupení zaměstnanců pivovarů vedl s ministerstvem sociální péče ochranný svaz. Nakonec skončilo kompromisem a návratem zaměstnanců do práce.


Pivo se v Mostě vařilo nepřetržitě až do roku 1998. Těsně po skončení druhé světové války rozšířil mostecký pivovar svou produkci. Začal totiž vyrábět také sodovky, limonády a další nealkoholické nápoje. V momentě, kdy vládní nomenklatura rozhodla o demolici starého Mostu, začala v Sedleci výstavba supermoderního, plně automatizovaného pivovaru. Pivovar byl postaven jako moderní socialistický experiment, jenž podle expertů neakceptoval žádnou za základních zásad při stavbě pivovaru. Jeho provoz byl spuštěn v roce 1976 a kromě několika druhů piv se tu vyráběla i celá řada nealkoholických nápojů.

názvy piv jež se v Mostě vařila:

Mostecký ležák 11% světlý
Mostecký ležák 12% světlý
10% mostecké světlé výčepní
Mostecký Pramen 11% světlý ležák
Mostecké Dia pivo světlé (alk.:4,3%)
Pito
kahan 11% tmavý ležák

Pivovar Most, státní podnik  vznikl 29. prosince 1990. Byl zřízen zakládací listinou ministerstva zemědělství České republiky ze dne 7. prosince 1990. Na státní podnik pivovar Most přešel veškerý majetek, práva a závazky v rozsahu určeném delimitačním protokolem ze dne 22. listopadu 1990 a jeho dodatky o vyčlenění ze státního podniku Pivovar Louny. Na základě rozhodnutí ministra zemědělství ČR č.58/1992 ze dne 24. dubna 1992 se převádí ke dni 1. května 1992 na Fond národního majetku ČR část majetku státního podniku Pivovar Most. Účetní hodnota převáděného majetku činila ke dni 31. prosince 1992 výše 168.045,- Kčs. Privatizační projekt byl schválen ministerstvem pro správu národního majetku a jeho privatizaci ČR. Majetek státního podniku činil 567 tis. Kčs. Společnost Pivovar Most, státní podnik byla vymazána z obchodního rejstříku bez provedení likvidace ke dni 9. června 1993.Společnost Pivovar Most, a.s. byla založena dne 01. května 1992 podle § 172 obchodního zákoníku. Jediným zakladatelem společnosti byl Fond národního majetku ČR. Od 12. února 1996 existoval pivovar v rámci nošovické skupiny jako Pivovar Radegast Sedlec, a.s. Po vyhlášení konkursu byl opět vrácen původní název a od 11. 09. 1998 dožíval pivovar pod jménem pivovar Most, a.s.
Pivovar dne 30. října 1998 ukončil výrobu, která se od podání návrhu na konkurs pohybovala na úrovni technologického minima. Práci ztratilo sto lidí, zbývajících asi padesát zaměstnanců ve firmě ještě zůstalo, aby zakonzervovali technologická zařízení.

,,Jamile se najde kupec, bude výroba obnovena," řekl konkursní správce Antonín Stejskal. Dodal, že několik zájemců již zaregistroval. Hospodaření firmy se v posledních čtyřech letech pohybovalo ve ztrátě. Majoritním vlastníkem byl s 58,74% akcií Radegast Nošovice, dalším větším akcionářem je Fond národního majetku s přibližně třinácti procenty. Ze zavření pivovaru se kromě zaměstnanců neradovali ani prodejci piva a hostinští. Všichni ovšem svorně tvrdili, že již mají zajištěného náhradního dodavatele. Navíc se pivaři shodovali, že si na jiné pivo zvyknou během několika dní.

,,Mostecké pivo i limonády beru už řadu let a velmi dobře se prodává. Největší poptávka je po desítce, ale lidi si za chvíli zvyknou na jinou značku. Jestli mostecký pivovar skončí, budu brát pivo dále od Radegastu, který nyní předvedl desetistupňový Klasik,"
řekl majitel pivovarnické prodejny v Jirkově Karel Weber.

"Některým mostecké pivo chutná, jiní si dají raději Kozla. Já si jen najdu jiného dodavatele, kteří se dnes jen hrnou. Na rozdíl od mosteckého pivovaru mi navíc vybaví hospodu i zařízením, proto nemám strach, že bych přišel o štamgasty,"
uvedl Libor Hradílek z Mostu.

Hospodářský a majitel koloniálu Jiří Hlaváček z Jirkova měl stejný názor, jen litoval, že skončila výroba mosteckých limonád. "Mezi lidmi jsou mostecké nealkoholické nápoje velmi oblíbené kvůli velmi příznivým cenám. Na hospodu beru nyní pivo od jiného dodavatele, ale léta jsem měl mostecké a lidi se ke mně stále vraceli," prohlásil Hlaváček. ,,V obchodě je o něj stále velký zájem, hlavně o jedenáctku Zlatníka, kterého budu muset nahradit jinou značkou," dodal.

Většina návštěvníků hospod a restaurací ani netušila, že by mohli nadobro o mostecké pivo přijít. ,,Chodí k nám lidé, kteří ho pijou i dvacet let a velmi jim chutná. Pivovaru by byla škoda, ovšem i my už máme náhradního dodavatele. Nový Klasik, který Radegast uvedl na trh, však nebude mít asi valnou odezvu, protože je slabý a s mosteckou jedenáctkou se nedá srovnat," řekl majitel restaurace v Rudolicích Petr Benda.

sortiment piva před uzavřením:
Staromost 10% (světlé výčepní)
Staromost 10% (tmavé výčepní)
Staromost 11% (světlý ležák)
Zlatník 12% (světlý ležák, alk:5,0%)
Radegast Triumph (světlé výčepní)
Radegast Premium (světlý ležák)
Radegast Porter (tmavýležák)
Radegast Dark (tmavé výčepní)
Pivrnec (světlý ležák, alk:4,6%, plnil se do 0,5l lahví a sudů)(výroba této značky po uzavření do pivovaru Velké Popovice)

Partneři

Českomoravský svaz minipivovarů

minipivovary

HSV Energy

PONTE RECORDS

Radio regionálních Kapel

Raprint

Tiskárna s velkoplošným tiskem

KZ System

Kamerové a zabezpečovací systémy.

Kabeex

montáže kabelových sítí NN, VN, VVN, rekonstrukce a modernizace elektrotechnických rozvodů NN, VN, VVN atd.

Anketa

Líbí se vám nový název polotmavého ležáku ZDAŘ BŮH!

 

 

  Výsledky